W przeciętnym zakładzie produkcyjnym pracuje jednocześnie 8–20 różnych olejów: hydrauliczne, przekładniowe, sprężarkowe, turbinowe, maszynowe, prowadnicowe. Połowa problemów z tą różnorodnością bierze się z niezrozumienia dwóch systemów oznaczeń: klasy lepkości ISO VG (ISO 3448) i klasyfikacji zastosowań ISO 6743 z jej niemieckimi odpowiednikami DIN 51524/51517. Kto czyta te kody biegle, ten potrafi zredukować liczbę pozycji magazynowych o 30–40%, kupować porównywalnie u trzech dostawców i nie wlać oleju hydraulicznego do przekładni — co, wbrew pozorom, wciąż się zdarza i kosztuje. Poniżej kompletna mapa: klasy, rodziny, dobór i ceny 2026.
Co dokładnie oznacza klasa ISO VG?
ISO VG (Viscosity Grade wg ISO 3448) to lepkość kinematyczna oleju w temperaturze 40°C, wyrażona w mm²/s (cSt), z tolerancją ±10%. Klasa ISO VG 46 oznacza więc olej o lepkości 41,4–50,6 mm²/s w 40°C. Szereg jest geometryczny — każda kolejna klasa jest ok. 1,5 raza gęstsza:
| Klasa ISO VG | Lepkość w 40°C [mm²/s] | Typowe zastosowania |
|---|---|---|
| VG 2–10 | 2–10 | wrzeciona, pneumatyka, oleje elektroerozyjne |
| VG 15–22 | 13,5–24,2 | hydraulika precyzyjna, wrzeciona, niskie temperatury |
| VG 32 | 28,8–35,2 | hydraulika, turbiny, szybkoobrotowe łożyska |
| VG 46 | 41,4–50,6 | hydraulika przemysłowa i mobilna — klasa domyślna |
| VG 68 | 61,2–74,8 | hydraulika w wysokiej temperaturze, łożyska, sprężarki |
| VG 100 | 90–110 | łożyska, lekkie przekładnie, sprężarki |
| VG 150–220 | 135–242 | przekładnie przemysłowe — najczęstsze klasy |
| VG 320–460 | 288–506 | przekładnie wolnoobrotowe, mocno obciążone |
| VG 680–1000 | 612–1100 | przekładnie otwarte, ciężkie napędy, kalandry |
Dwie pułapki. Po pierwsze, ISO VG mówi o lepkości tylko w 40°C — o zachowaniu oleju w 80°C decyduje wskaźnik lepkości VI (o nim niżej). Po drugie, ISO VG nie mówi nic o jakości: VG 46 może być prostym olejem maszynowym bez dodatków albo wysokorafinowanym olejem hydraulicznym z pełnym pakietem AW — to rozróżnia dopiero klasyfikacja jakościowa.
Jak działa klasyfikacja ISO 6743 i co znaczą litery H, C, T, D?
ISO 6743 dzieli środki smarne na rodziny oznaczane literami (format ISO-L-…). Najważniejsze w przemyśle:
| Rodzina | Zakres | Kluczowe klasy |
|---|---|---|
| ISO 6743-4 (H) | hydraulika | HH (bez dodatków), HL (antyoksydacyjne), HM (≈ DIN HLP, z AW), HV (≈ HVLP, wysoki VI), HFC/HFD (trudnopalne) |
| ISO 6743-6 (C) | przekładnie | CKB (lekkie), CKC (≈ DIN CLP, z EP), CKD (EP + wysoka temperatura), CKE (ślimakowe), CKT (syntetyczne PG/PAO) |
| ISO 6743-5 (T) | turbiny | TSA/TGA — oleje turbinowe o wysokiej odporności na utlenianie |
| ISO 6743-3 (D) | sprężarki | DAA/DAB (tłokowe), DAG/DAH/DAJ (śrubowe — im dalej, tym ostrzejsze warunki) |
| ISO 6743-2 (F) | wrzeciona i łożyska | FC, FD |
| ISO 6743-13 (G) | prowadnice | GA, GB — oleje adhezyjne (slideway) |
Praktyka specyfikacyjna: zamiast „olej hydrauliczny dobrej jakości” piszemy „ISO-L-HM 46 (DIN 51524-2 HLP)” — i każdy dostawca w Europie wie dokładnie, co wycenić. Analogicznie przekładniowy: „ISO-L-CKC 220 (DIN 51517-3 CLP), FZG ≥ 12. stopień”.
Olej hydrauliczny HLP czy HVLP — kiedy który?
HLP (HM) to standard: dodatki przeciwzużyciowe AW, antykorozyjne i antyoksydacyjne, VI ≈ 95–105. HVLP (HV) ma dodatkowo polepszacze VI (VI ≥ 140), dzięki czemu mniej gęstnieje na mrozie i mniej rzednie na gorąco. Reguła decyzyjna: hydraulika w hali o stabilnej temperaturze → HLP 46; hydraulika mobilna, praca na zewnątrz, rozruchy zimą, duża rozpiętość temperatur → HVLP 46. Dopłata do HVLP wynosi 15–30%, ale przy rozruchach w −15°C pompa łopatkowa na HLP 68 potrafi ulec kawitacji w kilka sekund — ta dopłata to tania polisa. Dla układów z serwozaworami lepkość i klasa czystości są równie ważne jak typ oleju; wymagane kody czystości opisujemy szczegółowo w tekście o kodach ISO 4406.
Jaką klasę VG wybrać do przekładni przemysłowej?
Punktem wyjścia jest zawsze dokumentacja reduktora, ale logika doboru wygląda tak: lepkość rośnie z momentem i maleje z prędkością obwodową. Orientacyjnie dla przekładni zębatych walcowych w typowych temperaturach:
| Prędkość obwodowa zazębienia | Zalecana klasa |
|---|---|
| > 15 m/s | VG 100–150 |
| 5–15 m/s | VG 150–220 |
| 1–5 m/s | VG 220–320 |
| < 1 m/s, duże obciążenia | VG 460–680 |
Przekładnie ślimakowe to osobny świat: pracują w tarciu ślizgowym brąz–stal i najlepiej służą im oleje poliglikolowe (PG, klasa CKE/CKT) VG 320–460 — uwaga, PG nie wolno mieszać z olejami mineralnymi ani PAO, a przed konwersją układ wymaga płukania. Dla przekładni obciążonych udarowo wymagaj w specyfikacji wyniku testu FZG (DIN ISO 14635-1): minimum 12. stopień obciążenia niszczącego.
Co mówi wskaźnik lepkości VI i kiedy dopłacać do syntetyku?
VI opisuje, jak mocno lepkość spada z temperaturą: mineralny standard to VI 95–105, HVLP 140–160, PAO 130–150 naturalnie (bez polepszaczy, które ścinają się w eksploatacji), poliglikole 200+. Syntetyk (PAO, ester, PG) wart jest dopłaty 2–4× w trzech sytuacjach: temperatura pracy ciągłej powyżej 90°C (2–3× dłuższe życie oleju), otoczenie poniżej −25°C, oraz tam, gdzie wydłużenie interwału wymiany redukuje koszty serwisu trudno dostępnych układów. W sprężarkach śrubowych olej PAO/ester wydłuża interwał wymiany z 2–4 tys. do 6–8 tys. godzin — przy sprężarce 90 kW to realna oszczędność 3–5 tys. zł rocznie na samych wymianach i filtrach.
Ile kosztują oleje przemysłowe — widełki 2026
Ceny netto za litr przy zakupie w beczkach 205 l (opakowania 20 l są 10–20% droższe, kontenery IBC 1000 l — 5–10% tańsze):
| Olej | Cena za litr |
|---|---|
| Hydrauliczny HLP 46 (mineralny) | 12–20 zł |
| Hydrauliczny HVLP 46 | 16–28 zł |
| Przekładniowy CLP 220 (mineralny) | 14–24 zł |
| Przekładniowy syntetyczny PAO CLP 220 | 45–90 zł |
| Przekładniowy poliglikolowy (ślimakowe) | 50–100 zł |
| Sprężarkowy do śrubowych (mineralny/półsyntetyk) | 18–40 zł |
| Sprężarkowy PAO/ester | 45–95 zł |
| Turbinowy TSA 46 | 16–30 zł |
Do rachunku całkowitego doliczaj nie tylko cenę litra: koszt wymiany (robocizna + postój), filtry, badania i utylizację zużytego oleju. Pełny rachunek gospodarki olejowej — od magazynu po BDO — rozpisaliśmy w przewodniku po gospodarce olejowej w zakładzie.
Po czym poznać, że olej trzeba wymienić — po godzinach czy po stanie?
Wymiana „po godzinach” z DTR jest bezpieczna, ale często marnotrawna: olej przekładniowy w czystej, chłodnej przekładni potrafi pracować 2–3 razy dłużej niż tabelaryczne 5000 h, a w gorącej i zawilgoconej — o połowę krócej. Nowocześniejsze podejście to wymiana „po stanie”: okresowe badanie lepkości, liczby kwasowej AN, zawartości wody i cząstek. Koszt badania to 150–450 zł, koszt niepotrzebnej wymiany 400 l oleju przekładniowego — nawet 15–30 tys. zł z robocizną. Które testy zamawiać i jak czytać raport laboratorium, opisujemy w artykule o analizie oleju.
Najczęstsze błędy w gospodarce klasami olejów
- „Uzupełnię tym, co jest” — dolewka CLP 220 do HLP 46 zmienia lepkość układu hydraulicznego i zatyka filtry wytrąceniami z niekompatybilnych dodatków.
- Redukcja pozycji magazynowych na siłę — konsolidacja ma sens (często 12 olejów da się sprowadzić do 7), ale wymaga przeglądu wszystkich DTR, nie decyzji zakupowej.
- Kupowanie po nazwie handlowej, nie po klasie — zmiana dostawcy staje się niemożliwa, a porównanie ofert fikcyjne; w specyfikacji zawsze: rodzina ISO 6743/DIN + klasa VG + wymagania dodatkowe (FZG, demulgowalność, punkt płynięcia).
- Ignorowanie punktu płynięcia przy instalacjach zewnętrznych — olej VG 220 o punkcie płynięcia −12°C zimą w nieogrzewanej hali przestaje płynąć do pompy.
- Wiara, że nowy olej z beczki jest czysty — typowa czystość fabryczna to ISO 4406 21/19/16, o klasę–dwie za brudna dla serwohydrauliki; nowy olej filtruje się przy zalewaniu.
Podsumowanie decyzyjne
Klasa ISO VG opisuje lepkość w 40°C, rodzina ISO 6743/DIN — przeznaczenie i pakiet dodatków; dopiero obie razem definiują olej. Domyślne wybory dla typowego zakładu: HLP 46 (hydraulika w hali), HVLP 46 (mobilna i zimna), CLP 220 (przekładnie średnie), PG 460 (ślimakowe), TSA 46 (turbiny), DAH/DAJ (sprężarki śrubowe). Syntetyk dopłaca się tam, gdzie temperatura przekracza 90°C albo wydłużenie interwału zwraca różnicę ceny. A najtańszą inwestycją w cały ten obszar pozostaje specyfikacja zakupowa pisana kodami norm — kosztuje godzinę pracy, a porządkuje zakupy na lata.