Łożysko wentylatora spalin przy piecu, rolka w tunelu lakierniczym, wózek pieca hartowniczego, zwrotnia suszarni — to punkty, w których standardowy smar litowy umiera w kilka tygodni: olej bazowy odparowuje i utlenia się, zagęszczacz koksuje, łożysko zaczyna pracować na sucho i pęka koszyk. Powyżej pewnej temperatury dobór smaru przestaje być kwestią ceny, a staje się kwestią chemii. Poniżej granice stosowalności poszczególnych technologii, reguła połowienia trwałości, tabele doboru i ceny 2026 — wszystko w klasach i parametrach, bez marek.
Od jakiej temperatury smar jest „wysokotemperaturowy”?
Umowna granica przemysłowa to temperatura pracy ciągłej powyżej 120°C — tam kończy się komfortowa strefa zwykłego mydła litowego na oleju mineralnym. Ważne jest rozróżnienie trzech temperatur, które w kartach katalogowych bywają mieszane:
- temperatura kroplenia (dropping point, ISO 2176) — temperatura, w której zagęszczacz przestaje trzymać olej; to granica katastrofy, a nie pracy,
- górna temperatura pracy ciągłej — realny parametr eksploatacyjny; zwykle 50–70°C poniżej temperatury kroplenia,
- temperatura szczytowa krótkotrwała — dopuszczalne piki, o ile trwają minuty, nie godziny.
Marketingowe „smar do 260°C” oznacza najczęściej temperaturę kroplenia kompleksu litowego — praca ciągła tego smaru kończy się przy ok. 150°C. Kupowanie po temperaturze kroplenia to najczęstszy błąd w tym segmencie.
Dlaczego temperatura zabija smar — reguła połowienia
Starzenie smaru to reakcja utleniania oleju bazowego, a szybkość reakcji chemicznych rośnie wykładniczo z temperaturą. W tribologii przyjmuje się praktyczną regułę: powyżej ok. 70°C każde dodatkowe 15°C temperatury pracy skraca trwałość smaru o połowę. Smar, który w 70°C pracuje 8000 h, w 100°C ma przed sobą ok. 2000 h, a w 130°C — 500 h. Z tej reguły wynikają dwie strategie: albo skracamy interwały dosmarowania (co przy 500 h oznacza dosmarowanie co 3 tygodnie), albo zmieniamy chemię smaru na odporniejszą. Jak dokładnie przeliczyć interwał z uwzględnieniem współczynnika temperaturowego, pokazujemy w tekście o wyliczaniu interwałów smarowania łożysk.
Jakie zagęszczacze i oleje bazowe wytrzymują wysokie temperatury?
O odporności smaru decydują obie fazy — zagęszczacz i olej bazowy. Granice technologii:
| Technologia (zagęszczacz / baza) | Temp. kroplenia | Praca ciągła do | Szczytowo | Typowa aplikacja |
|---|---|---|---|---|
| Mydło litowe / mineralny | 180–200°C | 120°C | 140°C | standard przemysłowy |
| Kompleks litowy / mineralny | ≥ 260°C | 140–150°C | 180°C | łożyska w cieplejszych węzłach |
| Kompleks litowy / PAO | ≥ 260°C | 150–160°C | 200°C | dłuższe przebiegi, szeroki zakres |
| Sulfonian wapnia kompleksowy | ≥ 300°C | 150–160°C | 200°C | huty, papiernie, woda + temperatura |
| Poliuretanowy / mineralny lub PAO | ≥ 240°C | 150–180°C | 200°C | silniki elektryczne, długie przebiegi |
| Bentonit / mineralny lub syntetyk | nie kropli | 160–180°C | 220°C | piece — tylko z częstym dosmarowaniem |
| PTFE / PFPE (perfluorowane) | nie dotyczy | 250–260°C | 300°C | tunele lakiernicze, piece, próżnia |
| Pasty montażowe (MoS2, miedź, ceramika) | — | 450–1100°C | — | połączenia śrubowe, pasowania, nie łożyska toczne |
Dwie uwagi praktyczne. Bentonit nie ma temperatury kroplenia, co brzmi świetnie, ale jego olej bazowy odparowuje jak każdy inny — smary bentonitowe wymagają krótkich interwałów i nie wolno ich mieszać ze smarami mydłowymi. PFPE to technologia „ostatniej instancji”: znosi 260°C pracy ciągłej, ale kosztuje 30–80 razy więcej niż smar litowy i wymaga totalnego wyczyszczenia węzła z poprzedniego smaru, bo nie miesza się z niczym — zasady wymiany opisujemy w artykule o kompatybilności zagęszczaczy.
Jak dobrać lepkość bazową, skoro temperatura ścina lepkość?
W wysokiej temperaturze olej bazowy dramatycznie rzednie: mineralny VG 100 ma w 150°C już tylko ok. 4–5 mm²/s — za mało dla większości łożysk. Dlatego smary wysokotemperaturowe budowane są na bazach VG 220–460, a często wyżej, żeby w temperaturze pracy utrzymać stosunek lepkości κ ≥ 1. Konsekwencja: smar wysokotemperaturowy zwykle NIE nadaje się do szybkich obrotów — gęsta baza przy wysokim ndm przegrzewa węzeł. Jeżeli masz jednocześnie wysoką temperaturę i wysokie obroty (np. wrzeciona przy prasach termicznych), kierunkiem są bazy estrowe lub PFPE o wysokim wskaźniku lepkości, a nie „gęstszy mineralny”. Pełny algorytm wyznaczania lepkości bazowej z parametru ndm opisaliśmy w poradniku doboru smaru do łożyska.
Silnik elektryczny, wentylator, piec — trzy typowe przypadki doboru
Silnik elektryczny 90 kW, łożyska 6316, praca ciągła, temperatura łożyska 85–95°C. To nie jest jeszcze „wysoka temperatura”, ale na granicy komfortu mydła litowego przy pracy 8760 h/rok. Wybór: smar poliuretanowy lub kompleks litowy, baza VG 100–150, NLGI 2–3. Poliuretan daje najdłuższe przebiegi w silnikach (stąd jego dominacja w pierwszym napełnieniu silników); uwaga na niekompatybilność z litowym przy dosmarowywaniu.
Wentylator spalin, łożysko baryłkowe 22222, 1480 obr/min, temperatura węzła 130–150°C. Kompleks litowy na PAO VG 220 lub sulfonian wapnia; NLGI 2. Interwał liczony z korektą temperaturową — realnie co 2–4 tygodnie, więc warto rozważyć podajnik automatyczny odporny na temperaturę (do 60°C przy podajniku, smarownica przewodowa dalej).
Rolki pieca / tunel lakierniczy, 180–240°C. Koniec świata mydeł: zostaje bentonit (z krótkim interwałem), smary polimocznikowe specjalne do ok. 180°C, a powyżej — PFPE. Alternatywa inżynierska, o której się zapomina: przeniesienie łożyska poza strefę gorącą (chłodzone gniazda, wydłużone wały) bywa tańsze niż wieczne karmienie węzła smarem za 1500 zł/kg.
Ile kosztują smary wysokotemperaturowe — ceny 2026
Ceny netto za kg (kartridże 400 g przeliczeniowo droższe o 20–40%):
| Technologia | Cena za kg |
|---|---|
| Kompleks litowy, baza mineralna | 45–90 zł |
| Kompleks litowy, baza PAO | 120–220 zł |
| Sulfonian wapnia | 80–160 zł |
| Poliuretanowy | 90–180 zł |
| Bentonitowy | 70–150 zł |
| PFPE | 900–2500 zł |
Rachunek decyzyjny dla węzła 150°C: smar litowy za 40 zł/kg wymaga dosmarowania co 2 tygodnie (26 interwencji rocznie po 0,5 h robocizny — przy stawce 120 zł/h to 1560 zł samej robocizny plus ryzyko pominięcia), kompleks litowy PAO za 180 zł/kg pracuje 6–8 tygodni (7–9 interwencji). Przy zużyciu 0,5 kg/rok różnica ceny smaru to 70 zł, różnica robocizny — ponad 1000 zł rocznie na jednym punkcie. Droższa chemia niemal zawsze wygrywa z tanią tam, gdzie temperatura przekracza 120°C.
Jakie błędy najczęściej niszczą węzły wysokotemperaturowe?
- Dobór po temperaturze kroplenia zamiast po temperaturze pracy ciągłej — smar „do 260°C” koksuje w 170°C.
- Dosmarowywanie starym interwałem po wzroście temperatury — po podniesieniu temperatury procesu o 20°C interwał trzeba skrócić ok. 2,5-krotnie, a nie zostawić „jak było”.
- Mieszanie bentonitu z mydłem litowym — mieszanina rozrzedza się i wycieka; węzeł przed zmianą technologii musi być wyczyszczony.
- Przesmarowanie gorącego łożyska — nadmiar smaru podnosi temperaturę o kolejne 10–20°C i napędza spiralę degradacji.
- PFPE „na próbę” do węzła pełnego starego smaru — resztki węglowodorowe niszczą film PFPE; wymagane mycie rozpuszczalnikiem i wygrzanie.
- Ignorowanie wentylacji węzła — czasem 200 zł na osłonę termiczną lub przekierowanie strumienia gorącego powietrza obniża temperaturę łożyska o 30°C i cofa problem o dwie klasy chemii.
Czy pasta miedziana lub smar z MoS2 rozwiąże problem gorącego łożyska?
Nie — i to częsta pomyłka zakupowa. Pasty montażowe (miedziana do 1100°C, ceramiczna do 1400°C, MoS2 do 450°C) mają imponujące temperatury w kartach katalogowych, ale to środki przeciwzatarciowe do połączeń statycznych i wolnych pasowań: śrub przy piecach, klinów, prowadnic montażowych. Ich „olej nośny” odparowuje szybko i celowo — zostaje sucha warstwa cząstek stałych, która świetnie chroni gwint przed zapieczeniem, ale w łożysku tocznym działa jak drobne, twarde zanieczyszczenie mielone przez elementy toczne. Łożysko toczne w 200°C potrzebuje pełnoprawnego smaru z fazą olejową odporną na tę temperaturę (bentonit z częstym dosmarowaniem, PFPE), a nie pasty. Wyjątek stanowią wolnobieżne łożyska ślizgowe i przeguby pracujące oscylacyjnie w strefie gorącej — tam smary z wysoką zawartością cząstek stałych (MoS2, grafit) bywają jedynym działającym rozwiązaniem, bo film budowany jest właśnie przez fazę stałą. Reguła rozstrzygająca: ruch obrotowy toczny = smar z odpowiednią bazą olejową; ruch oscylacyjny/statyczny = dopuszczalne pasty i smary z fazą stałą. Jeżeli dostawca proponuje pastę miedzianą „do łożysk wentylatora spalin”, to znak, że warto zmienić rozmówcę — albo przynajmniej poprosić o kartę z temperaturą pracy ciągłej fazy olejowej, a nie fazy stałej.
Podsumowanie decyzyjne
Granice wyboru: do 120°C — mydło litowe (standard); 120–150°C — kompleks litowy, sulfonian wapnia lub poliuretan, najlepiej na bazie PAO; 150–180°C — poliuretan/bentonit z krótkimi interwałami; powyżej 180°C — PFPE albo zmiana konstrukcji węzła. Pamiętaj o regule połowienia (każde +15°C powyżej 70°C = połowa trwałości smaru), kupuj po temperaturze pracy ciągłej, nie kroplenia, i licz koszt punktu smarnego rocznie (smar + robocizna + ryzyko), a nie cenę kilograma — w tym segmencie tania chemia jest najdroższa.