Według badań producentów łożysk 36–55% przedwczesnych awarii łożysk tocznych ma przyczynę smarowniczą: zły środek, zła ilość albo zły interwał. Sam smar to zwykle mniej niż 1% kosztu utrzymania maszyny, ale jego zły dobór potrafi wygenerować postój wart 15–50 tys. zł za godzinę na linii produkcyjnej. Tymczasem dobór smaru do łożyska nie jest wiedzą tajemną — to sekwencja czterech decyzji: lepkość bazowa, zagęszczacz, klasa NLGI, dodatki. Poniżej kompletny algorytm z liczbami, wzorami i tabelami, bez ani jednej nazwy handlowej — bo dobrze dobrany smar opisuje się parametrami, nie logo na kartridżu.
Od czego zacząć — czym w ogóle jest smar plastyczny?
Smar plastyczny to w 80–90% olej bazowy (mineralny, PAO, ester), w 5–15% zagęszczacz (najczęściej mydło litowe lub kompleks litowy) i w 0–10% dodatki (EP/AW, antyoksydanty, inhibitory korozji). Kluczowa konsekwencja praktyczna: łożysko smaruje olej bazowy, nie zagęszczacz. Zagęszczacz jest tylko „gąbką”, która trzyma olej w węźle i oddaje go w strefę styku. Dlatego pierwszym i najważniejszym parametrem doboru jest lepkość oleju bazowego — a nie konsystencja, od której większość doborów „na oko” błędnie się zaczyna.
Jak wyznaczyć wymaganą lepkość bazową z parametru ndm?
Potrzebujemy trzech danych z tabliczki i katalogu łożyska:
- n — prędkość obrotowa [obr/min],
- d — średnica otworu łożyska [mm], D — średnica zewnętrzna [mm],
- dm = (d + D)/2 — średnica podziałowa [mm].
Parametr szybkościowy to ndm = n × dm. Z wykresu doboru lepkości (dostępnego w każdym katalogu łożysk) odczytujemy wymaganą lepkość ν1 w temperaturze pracy. Orientacyjne wartości lepkości bazowej w 40°C:
| ndm [mm·obr/min] | Charakter pracy | Zalecana lepkość bazowa w 40°C |
|---|---|---|
| < 50 000 | wolnoobrotowe, duże łożyska | 320–1000 mm²/s (i więcej) |
| 50 000–200 000 | typowe maszyny przemysłowe | 100–320 mm²/s |
| 200 000–500 000 | wentylatory, pompy, silniki | 46–150 mm²/s |
| > 500 000 | wrzeciona, szybkoobrotowe | 15–46 mm²/s |
Weryfikacją jakości doboru jest stosunek lepkości κ = ν/ν1, gdzie ν to rzeczywista lepkość oleju bazowego w temperaturze pracy łożyska. Interpretacja: κ < 1 — smarowanie graniczne, ryzyko zużycia adhezyjnego, konieczne dodatki EP; κ = 1–4 — obszar prawidłowy (optimum κ ≈ 2–4); κ > 4 — nadmierne opory wewnętrzne, wzrost temperatury pracy. Uwaga na pułapkę: lepkość podawana jest dla 40°C, a łożysko pracuje np. w 75°C, gdzie olej mineralny VG 100 ma już tylko ok. 20 mm²/s. Zawsze przeliczamy lepkość na temperaturę pracy (wykres lepkość–temperatura lub kalkulator z wskaźnikiem lepkości VI).
Przykład. Łożysko kulkowe 6312 (d = 60 mm, D = 130 mm, dm = 95 mm) w silniku wentylatora, n = 1480 obr/min, temperatura pracy 70°C. ndm = 1480 × 95 = 140 600. Wymagana ν1 ≈ 13 mm²/s w 70°C. Olej bazowy VG 100 (mineralny, VI = 95) ma w 70°C ok. 24 mm²/s → κ = 24/13 ≈ 1,8 — dobór poprawny. VG 220 dałoby κ ≈ 3,7 — nadal w normie, ale bliżej górnej granicy; przy 90°C latem byłoby lepszym wyborem.
Co oznacza klasa NLGI i którą wybrać?
Klasa NLGI opisuje wyłącznie konsystencję (penetrację po ugniataniu wg ISO 2137), nie jakość i nie lepkość:
| Klasa NLGI | Penetracja [0,1 mm] | Konsystencja | Typowe zastosowanie |
|---|---|---|---|
| 000, 00 | 445–475 / 400–430 | półpłynny | przekładnie smarowane smarem, systemy centralne przy mrozie |
| 0 | 355–385 | bardzo miękki | systemy centralne, niskie temperatury |
| 1 | 310–340 | miękki | dosmarowywanie na długich liniach, drgania |
| 2 | 265–295 | standard | 80% łożysk przemysłowych |
| 3 | 220–250 | twardy | pionowe wały, wysokie obroty, wibracje wyrzucające smar |
Reguła praktyczna: NLGI 2 jest domyślne; NLGI 1 wybieramy dla podawania systemem centralnym i pracy poniżej −20°C; NLGI 3 dla wałów pionowych i tam, gdzie smar „ucieka” z łożyska. Częsty błąd zakupowy: kupiec zamienia smar „NLGI 2 na NLGI 2″, nie sprawdzając lepkości bazowej — a na rynku są smary NLGI 2 z olejem bazowym od 15 do 1500 mm²/s. To tak, jakby porównywać oleje po kolorze beczki.
Jaki zagęszczacz do jakiej aplikacji?
| Zagęszczacz | Temperatura kroplenia | Odporność na wodę | Praca ciągła do | Uwagi |
|---|---|---|---|---|
| Mydło litowe | 180–200°C | dobra | ok. 120°C | uniwersalny standard przemysłowy |
| Kompleks litowy | ≥ 260°C | dobra | ok. 150°C | domyślny wybór „premium” |
| Kompleks wapniowy / sulfonian wapnia | ≥ 260–300°C | bardzo dobra | 150–160°C | woda, obciążenia udarowe, huty, papiernie |
| Poliuretanowy (polimocznikowy) | ≥ 240°C | dobra | 150–180°C | silniki elektryczne, długie przebiegi |
| Kompleks glinowy | ≥ 230°C | bardzo dobra | ok. 150°C | przemysł spożywczy (bazy H1) |
| Bentonit (bezmydłowy) | brak (nie kropli) | średnia | 160–180°C | tylko dosmarowywanie częste; nie mieszać z mydłami |
Zmiana zagęszczacza w eksploatowanym parku maszyn to decyzja poważniejsza, niż się wydaje — zagęszczacze bywają niekompatybilne i mieszanina potrafi stracić konsystencję w kilka dni. Zanim wprowadzisz „lepszy” smar, przeczytaj zasady kompatybilności zagęszczaczy przy mieszaniu smarów.
Kiedy potrzebne są dodatki EP i stały smar (MoS2, grafit)?
Dodatki EP (extreme pressure) są konieczne, gdy κ < 1 lub gdy występują obciążenia udarowe i wolne obroty (ndm < 100 000 przy dużych naciskach): łożyska baryłkowe w przesiewaczach, prasy, kruszarki, maszyny papiernicze. Wymagaj poziomu zużycia w teście czterokulowym (zespawanie ≥ 2600 N wg DIN 51350 dla aplikacji ciężkich). Uwaga w drugą stronę: w łożyskach szybkoobrotowych i w wysokich temperaturach agresywne dodatki EP siarkowo-fosforowe przyspieszają starzenie i mogą atakować koszyki z mosiądzu — nie stosuje się ich „profilaktycznie”. Smary z MoS2 lub grafitem (2–5%) rezerwujemy dla ruchu oscylacyjnego, pasowań i bardzo wolnych obrotów; w łożyskach szybkoobrotowych cząstki stałe działają jak zanieczyszczenie.
Jak czytać oznaczenie smaru wg DIN 51502 i ISO 6743-9?
Przykład: K PHC 2 N-30 wg DIN 51825/51502:
- K — smar do łożysk tocznych i ślizgowych,
- P — z dodatkami EP/AW,
- HC — olej bazowy syntetyczny na bazie polialfaolefin (PAO),
- 2 — klasa NLGI,
- N — górna temperatura pracy +140°C,
- -30 — dolna temperatura pracy −30°C.
Analogicznie ISO 6743-9 koduje smar w formacie ISO-L-X, np. ISO-L-XBDHB 2 (litery kolejno: temperatura dolna, górna, odporność na wodę, EP, klasa NLGI). W specyfikacji zakupowej podawaj pełny kod plus lepkość bazową — wtedy oferty trzech dostawców są porównywalne jeden do jednego i żaden handlowiec nie wciśnie „zamiennika”, który zamiennikiem nie jest.
Ile smaru podać i jak często dosmarowywać?
Ilość przy dosmarowaniu wyznacza prosty wzór: G = 0,005 × D × B [g], gdzie D — średnica zewnętrzna łożyska [mm], B — szerokość [mm]. Dla łożyska 6312 (D = 130, B = 31): G = 0,005 × 130 × 31 ≈ 20 g na cykl. Przesmarowanie jest równie szkodliwe jak niedosmarowanie — nadmiar smaru w szybkoobrotowym łożysku podnosi temperaturę pracy o 10–20°C, a każda trwała zwyżka o 15°C skraca życie smaru o połowę. Wyliczenie interwału (z obrotów, średnicy i współczynników korekcyjnych) to osobny temat — rozbieramy go wzór po wzorze w tekście o interwałach smarowania łożysk.
Ile kosztuje smar przemysłowy — widełki 2026
Ceny netto rynku polskiego (opakowania 0,4–18 kg, im większe, tym taniej za kg):
| Typ smaru | Cena za kg |
|---|---|
| Litowy EP, baza mineralna (standard przemysłowy) | 25–60 zł |
| Kompleks litowy, baza mineralna | 45–90 zł |
| Sulfonian wapnia | 80–160 zł |
| Poliuretanowy (silniki elektryczne) | 90–180 zł |
| Syntetyczny PAO (szeroki zakres temperatur) | 120–250 zł |
| Wysokotemperaturowy PFPE | 900–2500 zł |
Rachunek, który warto pokazać kupcowi: zakład zużywający 400 kg smaru rocznie „oszczędza” 12 tys. zł, schodząc ze smaru za 60 zł/kg na 30 zł/kg. Jedna awaria łożyska walca z 8-godzinnym postojem linii (przy koszcie postoju 20 tys. zł/h) konsumuje tę oszczędność na 13 lat. Optymalizuj dobór, nie cenę kilograma. Dla temperatur pracy powyżej 140°C standardowe smary litowe wypadają z gry niezależnie od ceny — co wtedy wybrać, opisujemy w przeglądzie smarów wysokotemperaturowych.
Najczęstsze błędy doboru smaru — czego nie robić
- Dobór po klasie NLGI zamiast po lepkości bazowej — dwa smary NLGI 2 mogą różnić się lepkością bazową 20-krotnie.
- „Jeden smar do całego zakładu” — wygodne magazynowo, ale wolnoobrotowa suszarka i wrzeciono 12 000 obr/min potrzebują lepkości różniących się o dwa rzędy wielkości; realne minimum to 3–5 pozycji smarowych na zakład.
- EP wszędzie „na wszelki wypadek” — w silnikach elektrycznych i wysokich temperaturach dodatki EP skracają życie smaru i mogą korodować elementy z metali kolorowych.
- Ignorowanie temperatury pracy — smar litowy w łożysku pieca przy 150°C twardnieje i koksuje w kilka tygodni.
- Zamiana dostawcy bez sprawdzenia zagęszczacza i bazy — ryzyko niekompatybilności mieszaniny w węźle.
- Brak oznaczenia punktów smarnych — bez etykiet (kod smaru, ilość, interwał) każdy dobór prędzej czy później zepsuje praktyka warsztatowa.
Podsumowanie decyzyjne
Algorytm doboru smaru do łożyska: (1) policz ndm i wyznacz wymaganą lepkość ν1, (2) dobierz lepkość bazową tak, by κ = 2–4 w rzeczywistej temperaturze pracy, (3) wybierz zagęszczacz pod temperaturę i środowisko (woda, drgania), (4) NLGI 2 domyślnie, 1 dla systemów centralnych, 3 dla wałów pionowych, (5) EP tylko przy κ < 1 lub udarach, (6) zapisz wybór kodem DIN 51502/ISO 6743-9 w specyfikacji. Budżetowo: standardowy smar litowy EP 25–60 zł/kg pokrywa większość parku, a każdą „oszczędność” na smarze porównuj z kosztem godziny postoju linii — to porównanie kończy większość dyskusji.